DALŠÍ ÚSPĚCH „MLADÝCH ZÁCHRANÁŘŮ“ Z DDM MILEVSKO

17.06.2019

Děti z kroužku „Mladý záchranář“ opět získaly cenný kov. Na druhém krajském finálovém kole soutěže Mladý záchranář v akci. Tato zážitková soutěž je vyvrcholením celé sezóny. Koná se pouze pro 7 nejlepších týmů z celého JČ kraje. Probíhá v prostoru hasičského areálu v Českých Budějovicích. Soutěžní týmy se zde staly součástí fiktivního zásahu a ocitly se jako záchranáři na místě požáru nebo jiné mimořádné události, při které museli správně zasáhnout, pomoci zraněným, ochránit postižené, vyšetřit co se stalo a určit pachatele. Součástí soutěže byla i stanoviště policistů. Zde soutěžící museli prokázat znalost názvosloví policejních pomůcek a dopravních značek, uspět ve střelbě na terč a splnit fyzické prověrky. I přesto, kdy tým DDM Milevsko poprvé soutěžil za starší žáky II. stupně ve složení žáků 6 tříd, obstál v konkurenci soutěžících z osmých a devátých tříd. Tým ve složení Čepp, Dvořák, Volf, Šedivý a Matějková pod pedagogickým vedením Ing. Dvořáka obsadil krásné třetí místo a přivezl si nádherný zážitek.

Mladí záchranáři z DDM Milevsko se následně zúčastnili krajského kola soutěže zdravotníků ČČK v Táboře, kam se nominovali vítězstvím z písecké okresní soutěže. Pětičlenný tým (Hůlová, Kukačková, Peterková, Dvořák, Koutníková) opět pod vedením Ing. Dvořáka, instruktora ČČK zde absolvoval obtížnou a náročnou soutěž, která prověřila hranice jejich psychických i fyzických sil – záchrana tonoucího člověka, resuscitace a transport raněného, zvládnutí obvazové techniky, ošetření vnitřního krvácení, úraz elektrickým proudem, šokový stav. Poslední a rozhodující stanoviště, kde se nacházela postřelená osoba, osoba s řeznou ránou v bezvědomí a agresor při vědomí, znamenalo pro tým díky nejasnému výkladu standardů první pomoci ze stran rozhodčích, konec nadějím na postup do celostátního kola a umístění na medailových pozicích. I přes tuto hořkou příchuť si tým odvezl obrovskou zkušenost a nezapomenutelný zážitek.

Většina členů týmu bude nadále pokračovat na pozicích asistentů instruktorů první pomoci a asistentů maskérů Českého červeného kříže.  Vždyť již dnes jsou šikovnější než někteří jejich dospělí kolegové.

Vedoucí ZÚ „Mladý záchranář“ Ing. Karel Dvořák

Technické